Nasi Rodacy

Ks. Jan Jacak
Syn Jana, rolnika i Katarzyny Pałkowskiej
Urodzony: Proszówki, 12.06.1880 r.
Szkoły: podstawowa w Krzyżanowicach, gimnazjum w Bochni
Święcenia kapłańskie z rąk bpa Leona Wałęgi: 29.06.1906 r.
Posługa kapłańska:
1906-1909: wikariusz w Podegrodziu
1909-1912: wikariusz w Niedźwiedziu
1912-1913: wikariusz w Zakliczynie
1913-1915: wikariusz w Wietrzychowicach
1915-1916: wikariusz w Straszęcinie
1916-1921: administrator, a następnie wikariusz w Borowej
1921-1922: zwolniony z obowiązków rezydował w rodzinnych Proszówkach
1922-1924: wikariusz w Czarnej
1924-1925: wikariusz w Gawłuszowicach
         1925: wikariusz w Porąbce Uszewskiej
         1925: wikariusz w Mszanie Dolnej, z której przeniósł się do archidiecezji krakowskiej i został kapelanem w Piaskach Wielkich
Zmarł: 16.12.1933 r., pochowany na cmentarzu w Krzyżanowicach

Ks. dr Stanisław Wróbel

Syn Wawrzyńca, rolnika i Marii Florek
Urodzony: Proszówki, 04.10.1879 r.
Szkoły: trywialna w Krzyżanowicach, gimnazjum w Bochni
Święcenia kapłańskie: 19.06.1902 r. z rąk bpa Leona Wałęgi
Posługa kapłańska:
         1902: wikariusz w Grybowie
1902-1906: studiował w Rzymie (w 1906 uzyskał stopień doktora teologii)
         1907: wikariusz w Wojniczu
1907-1908: wikariusz w katedrze tarnowskiej i jednocześnie katecheta w Krzyżu

1908-1910: prefekt w tarnowskim seminarium
1910-1954: profesor filozofii i teologii fundamentalnej w tamtejszym seminarium
Odznaczony EC i RM, w 1950 r. otrzymał tytuł szambelana papieskiego

Zmarł: 9.08.1954 r. w Tarnowie, pochowany na cmentarzu w Krzyżanowicach

Ks. Edward Norek
Syn Andrzeja i Marii Zając
Urodzony: Gawłów, 08.10.1919 r.
Szkoły: powszechna w Gawłowie i gimnazjum w Bochni
Święcenia kapłańskie: Tarnów, 1944 r.
Posługa kapłańska:
wikariusz w Kolbuszowej, Gręboszowie i Krynicy Zdroju
1961-1964: proboszcz w Bielczy
1964-1991: proboszcz w Zakliczynie (dziekan i prałat)
W 1974 r. otrzymał tytuł kapelana Ojca Świętego
Zmarł: 07.01.1991 r., pochowany w Zakliczynie

Ks. Kazimierz Olesiński

Urodzony: Bochnia, 29.09.1963 r.
Śluby wieczyste: 08.09. 1988 r. w Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów
Święcenia kapłańskie: Wrocław, 19.05.1990 r.
Posługa kapłańska:
1990-1995: wikariusz i ekonom w Łodzi
1995-1998: proboszcz w Łodzi
1998-1999: wikariusz w Paczynie (diecezja gliwicka)
1999-2000: wikariusz w Miedarach (diecezja gliwicka)
2000-2003: wikariusz w Złotym Stoku (diecezja wrocławska)
2003-2004: wikariusz we Wrocławiu-Wojszycach
16.09.2003 r. inkardynowany do archidiecezji wrocławskiej
2004-2009: proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeszowie
Zmarł: 25.10.2009 r. w Czeszowie, pochowany na cmentarzu w Krzyżanowicach

Ks. mgr Roman Gierek MS

Urodzony: Bochnia, 05.06.1965 r.
Śluby wieczyste: 8.09.1989 r. w Zgromadzeniu Misjonarzy Saletynów
Święcenia kapłańskie: Dębowiec, 18.05.1991 r.
Posługa kapłańska:
1991-1992: katecheta w Kobylance k. Gorlic
1992-1997: duszpasterz powołaniowy w Zakopanem
1997-2003: proboszcz i superior w Olsztynie
2003-2006: dyrektor Referatu Rekolekcyjnego w Dębowcu
2006-2012: vice prowincjał polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Saletynów w Warszawie 
  II-VII 2012: redaktor "La Salette - Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej"
2012-2014: katecheta w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie
2014-        : proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance k. Gorlic
Strona internetowa Księży Misjonarzy Saletynów

Ks. mgr Robert Skrzypek

Urodzony: Kraków, 02.04.1967 r.
Śluby wieczyste: 08.09.1991 r. w Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów
Święcenia kapłańskie: Wrocław, 22.05.1993 r.
Posługa kapłańska:
1993-1994: katecheta w Pabianicach
1994-1996: katecheta w Łodzi
1996-1999: duszpasterz powołaniowy we Wrocławiu
1999-2001: katecheta we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) - Polska Misja Katolicka
         2001: proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Muehlried-Schrobenhausen (Niemcy)
W 2012 r. inkardynowany do diecezji Augsburg
Strona internetowa parafii Muehlried

Ks. mgr Sebastian Śmiałek

 

 

 

 

 

Urodzony: Bochnia, 10.04.1992 r.
Święcenia kapłańskie: Tarnów, 27.05.2017 r.
Posługa kapłańska:
     2017: wikariusz w Nowym Sączu, św. Rocha